SPENSERS

Фото Назад
  • Top news ukr
  • 29-07-2020

Податок на житлову нерухомість

foreword

З настанням 1 липня власники житлової нерухомості чекають на отримання «листів щастя» або податкових повідомлень-рішень з розміром податку, який необхідно сплатити за свої квадратні метри.

Пропоную розібратись хто та скільки сплачує.

Нагадаю, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (для простішого розуміння – податок на житлову нерухомість) сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. 
 

У 2020 році сплачується податок за період 2019 року.

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Розмір податку встановлюють за своїм рішенням сільські, селищні, міські ради або ради об’єднаних територіальних громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості.

Ставка податку на загальнодержавному рівні обмежена — не більше 1,5 % від мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 м2.

У 2020 році податок сплачується за 2019 рік, тобто максимальна ставка податку становить 62,59 грн за м2.

Податковий кодекс України містить також певні пільги щодо сплати податку.

Так, база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку, зменшується:

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Пільги з податку, визначені вище, для фізичних осіб не застосовуються до:

  1. об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі;
  2. об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Крім того у 2020 році були внесені зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких, за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної особи — платника податку, загальна площа якого перевищує 300 м2 (для квартири) та/або 500 м2 (для будинку), сума податку збільшується на 25 000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Нагадаю, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з вимогами Податкового кодексу України, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Крім того, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Також існує окремий порядок для власників нерухомого майна, які набули право власності на нерухоме майно не з початку податкового періоду (не з 1 січня попереднього календарного року).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Строк сплати податку фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені Кодексом, тобто до 1 липня поточного року, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання.

Однак, рекомендую не зволікати та, у разі неотримання податкового повідомлення-рішення, самостійно звернутись до податкового органу для отримання податкового повідомлення-рішення та недопущення зловживань з боку контролюючих органів.

Recent News

VIEW ALL NEWS