SPENSERS

Фото Назад
  • Top news ukr
  • 20-03-2020

Перехід бізнесу в режим віддаленої роботи

foreword

Що змінилось в законодавстві за минулу добу?

Верховна Рада України внесла зміни не тільки до податкового законодавства. Також було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-IX від 17.03.2020р. (набрав чинності).

Наразі багато підприємств перейшли в режим віддаленої роботи. Крім того, є підприємства, які не готові або не мають можливості здійснити такий перехід. Але не всі працівники готові нести такі ризики та продовжувати працювати або елементарно працівникові ні з ким залишити дітей. В такому випадку дієвим є механізм надання відпустки без збереження заробітної плати.

Кодекс законів про працю України передбачає, що у випадках, передбачених ст. 25 ЗУ «Про відпустки», працівнику за його бажанням надається в обов’язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати (до цього переліку, зокрема, включається відпустка матері або батьку, який виховує дітей без матері, що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю; чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці).

За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником, але не більше 15 календарних днів на рік (ст. 84 КЗпП України).

Законом від 17.03.2020р. внесено зміни до ст. 84 КЗпП України, тож тепер у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною другою цієї статті (тобто не включається у 15 календарних днів).

Крім того, Прикінцевими положеннями Закону України від 17.03.2020р. установлено, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19):

Таким чином, можливі наступні варіанти взаємовідносин між працівником та роботодавцем на час дії карантину:

Порядок виконання роботи та контроль за виконанням роботи в домашніх умовах визначається кожним роботодавцем самостійно. Наразі існує достатня кількість програмних рішень, за допомогою яких працівник може звітувати про виконану роботу.

Додатково зазначимо, що прийнятий Закон містить норму, якою зобов’язано Кабінет Міністрів України у дводенний строк з дня набрання чинності цим Законом розробити та внести на розгляд Верховної Ради України комплексний законопроект щодо економічного та соціального захисту населення на період карантину, в тому числі з використанням заходів впливу адміністративного та кримінально-правового характеру. Тому найближчим часом можуть бути встановлені додаткові вимоги.

Команда Spensers продовжує відслідковувати зміни законодавства, роз’яснення контролюючих органів та оперативно ділитись інформацією з клієнтами та підписниками.

Матеріал підготувала Майя Святашова, радник, керівник практики податкових спорів.

m.svyatashova@spensers.com.ua, office@spensers.com.ua

Recent News

VIEW ALL NEWS