SPENSERS

Фото Назад
  • Top news ukr
  • 23-04-2020

Орендні канікули під час карантину

foreword

І сюди гаряче і туди боляче. Чергова спроба законодавців встановити орендні канікули на час карантину.

Верховна Рада ухвалила Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, яким, в тому числі, здійснила повторну спробу врегулювати орендні відносини на час карантину.

Як і минулого разу, під час проходження від розгляду до публікації Закону формулювання норми щодо сплати оренди було значно змінено. В проекті Закону пропонувалося звільнити від орендної плати орендарів нерухомості, які не можуть використовувати майно через запроваджені на час карантину обмеження, за мінусом витрат орендодавця на сплату комунальних платежів і податків на землю та нерухомість.

Однак все ж таки регулятор не взяв на себе відповідальність за пряме втручання в договірні відносини і вже в опублікованому Законі норма викладена в наступній редакції:“14. Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб’єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб”.

Таким чином, Законом уточнено, що запровадження обмежувальних карантинних заходів через які орендар не може користуватись приміщеннями – є прямою підставою для звернення орендаря до орендодавця щодо зменшення або звільнення від орендної плати на підставі статті 762 Цивільного кодексу України. При цьому вирішення питання залишається на розсуд сторін в договірному порядку (шляхом підписання додаткової угоди). Однак внесення відповідних змін до Цивільного кодексу України є підтвердженням того, що Закон на боці орендаря і у випадку вирішення спору в судовому порядку у орендаря є більше аргументів для отримання рішення на свою користь.

Алгоритм дій орендаря для звільнення від орендної плати ми описали в нашій попередній публікації.

Recent News

VIEW ALL NEWS