SPENSERS

Фото Назад
  • Top news ukr
  • 07-04-2020

Кримський «шпагат» для українських землевласників

foreword

20 березня 2020 року Президент Російської Федерації підписав указ № 201, яким розширив перелік прикордонних територій, на яких іноземні громадяни, особи без громадянства та іноземні юридичні особи не можуть мати право власності на земельні ділянки.

До такого переліку увійшла майже вся територія АРК, за винятком Первомайського, Красногвардійського та Білогірського районів.

Указ вступає в силу з моменту його опублікування, тобто 20.03.2020 року.


якщо з підстав, що допускаються законом, у власності особи виявилося майно, яке в силу закону не може йому належати, це майно має бути відчужене власником протягом року з моменту виникнення права власності на майно, якщо законом не встановлено інший термін.

Хочемо зауважити, що згідно ст. 238 ЦКРФ «Припинення права власності особи на майно, яке не може їй належати»,


У випадках, коли майно не відчужене власником у строки, зазначені в пункті 1 цієї статті, таке майно, з урахуванням його характеру і призначення, за рішенням суду, винесеним за заявою державного органу або органу місцевого самоврядування, підлягає примусовому продажу з передачею колишньому власнику вирученої суми або передачі у державну чи муніципальну власність з відшкодуванням колишньому власникові вартості майна, визначеної судом.

Це означає, що громадяни та юридичні особи України повинні відчужити свої земельні ділянки в АРК в строк до 20 березня 2021 року включно.

foreword

Але як бути з забороною і чи є така ……

Відповідно до п.13.3. статті 13 Закону України «Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 № 1636-VII (далі – Закон 1636):


Протягом тимчасової окупації не дозволяється здійснення будь-яких правочинів з об’єктами права приватної, державної та комунальної власності, що розташовані (знаходяться) на тимчасово окупованій території України, якщо їх стороною є особа, яка знаходиться у власності або перебуває під контролем держави-окупанта. 

Отже, встановлені обмеження щодо суб’єктного складу правочину з купівлі-продажу майна, яке знаходиться на території Криму.

Державою окупантом, згідно з українським законодавством, є Російська Федерація (РФ), тому таке обмеження стосується покупців резидентів РФ.

Зважаючи на те, що в статті Закону 1636 вказано особу, яка перебуває у власності або під контролем держави окупанта, в наведеній забороні мова йде про юридичних осіб, які знаходяться у власності чи під контролем РФ.

На фізичних осіб резидентів РФ це правило не розповсюджується.

Так, громадяни РФ можуть бути покупцями кримської нерухомості (в тому числі і земельних ділянок).

Однак, що стосується практичної реалізації правочину з купівлі-продажу, все не так просто, адже доведеться зробити «подвійний» продаж нерухомості за українським та російським законодавством. Це пов’язано з тим, що відповідно до норм Закону №1636 передача права власності на об’єкти, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, підлягає реєстрації на іншій території України. Отже, в Україні не можна зареєструвати договір купівлі-продажу нерухомого майна, яке знаходиться в Криму, укладений в Росії.

Законодавством РФ навпаки такі правочини, здійсненні за правом України після 2014 року, не визнаються.

Тому для того, щоб виконати норми того і іншого законодавства необхідно спочатку продати і зареєструвати нерухомість на нового власника на території України в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Після цього здійснити передачу права власності на нового власника на території РФ.

В РФ це можливо двома способами: через процедуру реєстрації об’єкта в Держреєстрі (Госкомрегистр), для цього знадобиться договір відчуження майна в простій письмовій формі і стандартний пакет документів на нерухомість з перекладом на російську мову або через нотаріуса.

Таким чином, українські власники земельних ділянок на території АРК опинились дійсно в скрутному становищі й ризикують втратити свою власність.

Тому важливо заручитись надійною правою підтримкою і швидко зреагувати на ситуацію що склалась.

Recent News

VIEW ALL NEWS