SPENSERS

Фото Назад
  • Top news ukr
  • 18-05-2020

Кредитування малого та середнього бізнесу під час пандемії

foreword

Всесвітня пандемія, яка виникла у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19, спричинила масштабний локдаун: всеукраїнський карантин, тимчасове закриття бізнесу, призупинення більшості економічних процесів.

За теперішніх умов страждають всі представники бізнес сегменту, проте те, що для великого бізнесу буде віднесено до ризиків виробництва та буде покрито за рахунок резервного фонду, для малого та середнього бізнесу може нанести фатальний удар. Адже саме цей прошарок зазвичай не має достатньої «фінансової подушки» для існування в умовах карантину.

Для того, щоб втриматись на плаву, підприємства малого та середнього бізнесу вдаються до радикальних заходів: скорочують чисельність працівників чи оголошують простій, намагаються перепрофілювати бізнес, щоб обійти карантинні обмеження, або ж замислюються над отриманням стабілізаційного кредиту. Незважаючи на складний період, кредитування таких підприємств продовжується.

Представники апарату держави, усвідомлюючи зв’язок фінансового стану представників бізнесу, який не відноситься до великого, та його впливу на внутрішній валовий продукт серйозно замислилися над розробкою інструментів, які фінансово підтримають бізнес у цей складний час. Давайте розглянемо як виглядає ситуація з імплементацією такої підтримки.

foreword

Законодавчі зміни

Одним із перших законодавчих кроків на шляху підтримання позичальників було прийняття Закону України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким було встановлено, що в період здійснення в Україні заходів щодо запобігання виникненню, поширенню і розповсюдженню епідемій, пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється підвищення процентної ставки за кредитним договором.

Крім того Кабінету Міністрів України разом з Національним банком України було доручено протягом одного місяця з дня набрання чинності Законом (тобто до «02» травня 2020 року) розробити та затвердити національну програму цільових кредитів для забезпечення фонду заробітної плати з пільговим безвідсотковим періодом. Проте на момент написання цієї статті жодних анонсів щодо нових програм такими органами здійснено не було.

Отож, які ж варіанти для отримання фінансової підтримки наразі доступні малому та середньому бізнесу?

foreword

Кредити комерційних банків

Незважаючи на карантин комерційні та державні банки продовжують кредитування бізнесу, зокрема з сегменту агробізнесу, фармацевтики, рітейлу. Більшість банків намагаються надавати послуги за допомогою електронної інфраструктури обслуговування, проте клієнти також мають змогу користуватися послугами менеджерів чергових відділень банків.

Що ж стосується державної політики з цього питання, то Національний банк України ухвалив рішення щодо зниження з «24» квітня 2020 року облікової ставки з 10% до 8%. Таким чином в подальшому і комерційні банки мають знижувати відсоткові ставки за кредитами. Пом’якшення монетарної політики держави має на меті підтримку економіки в умовах пандемії та карантинних заходів.

Стосовно чинних позичальників, то розуміючи усю складність ведення бізнесу за нинішніх умов, Національний банк України запропонував банкам ввести особливий пільговий період обслуговування кредитів в період дії карантину для населення та бізнесу. Банки можуть (але не зобов’язані) пропонувати індивідуальні рішення для позичальників різних сегментів, які відчувають тимчасові труднощі з погашенням кредитів, як-от: можливість скористатися кредитними канікулами, погодити індивідуальний перегляд умов погашення боргу з метою підтримки платоспроможності своїх клієнтів. Умови таких пом’якшень будуть індивідуальними та залежатимуть від досягнутих домовленостей між банком і клієнтом. Охочіше будуть реструктуризовувати ті кредити, зобов’язання за якими вчасно виконувались до початку карантину.

foreword

Державна програма компенсацій «Доступні кредити 5-7-9%»

Вказана програма не є новою та була запроваджена «01» лютого 2020 року. Державна підтримка пропонує учасникам часткову компенсацію процентної ставки за кредитом у гривні для суб’єктів мікропідприємництва та малого підприємництва з метою зниження його фактичних витрат на сплату базової процентної ставки до рівня 3 або 5, або 7, або 9 відсотків річних. Основна суть програми у тому, що чим більше робочих місць створює підприємство, тим більшу компенсацію за кредитом отримує від держави.

У зв’язку з введенням карантину та погіршенням економічної ситуації в країні «15» квітня 2020 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 283 «Про внесення змін до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам мікропідприємництва та малого підприємництва» до програми були внесені такі зміни:

Для реалізації мети надання державної підтримки, відтепер кредит може бути наданий на фінансування оборотного капіталу суб’єкта підприємництва для покриття його постійних витрат, що періодично виникають у процесі провадження ним господарської діяльності, а саме: витрати на оплату заробітної плати працівників, орендних та комунальних платежів, послуг з охорони виробничих та офісних приміщень суб’єкта підприємництва, податків, зборів та інших передбачених законодавством обов’язкових платежів та витрати на інші цілі. Крім того, програмою можна скористатися і задля рефінансування існуючої заборгованості суб’єкта підприємництва за кредитом.

Одним із важливих нововведених положень цієї програми є започаткування механізму державної компенсації процентів по кредитам, наданим з метою рефінансування існуючої кредитної заборгованості суб’єктів підприємництва в банках України. Державою пропонується надання компенсацій процентів суб’єктам господарювання з метою зниження їх фактичних витрат на сплату базової процентної ставки до рівня 0 відсотків річних до «31» березня 2021 року, а після цієї дати – на умовах, визначених кредитним договором. Таким чином, суб’єкти мікропідприємництва та малого підприємництва, маючи кредит в банку, можуть скористатись програмою з метою рефінансування кредиту та протягом року не сплачувати жодних процентів за користування таким кредитом.

Суб’єкти підприємництва можуть звернутися за отриманням пільгових кредитів в рамках антикризових заходів до відміни карантину плюс 90 днів після такої відміни. Також держава надає можливість отримати відстрочку з повернення кредиту, наданого на антикризові заходи, але не більше, ніж на дев’ять місяців. На жаль, у представників середнього бізнесу немає таких привілеїв.

foreword

Інші банківські та бюджетні програми

Окрім зазначеного вище актуальними залишаються і інші банківські, бюджетні та донорські програми, з якими можна ознайомитись на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Перелік таких програм незначний і варіюється в залежності від території дії, сфери діяльності позичальника, цілі кредиту та розміру бізнесу.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що кредитування малого та середнього бізнесу не призупинилося, комерційні банки і надалі готові надавати кошти у платне користування. Крім того, держава хоч і дуже поступово та вибірково, проте намагається вводити додаткові механізми для підтримки невеликого бізнесу. Сподіваємося, що цей процес буде продовжуватись і органи державної влади розроблять та запропонують більш дієві важелі допомоги бізнесу.

Recent News

VIEW ALL NEWS