Expert

Фото Назад
  • Експертна думка
  • 31-01-2020

НЮАНСИ ЗАКОНУ ПРО «ЗЕЛЕНІ АУКЦІОНИ»

З початку 2020 року в Україні почали діяти нові правила гри для учасників ринку ВДЕ,

регламентовані Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії» від 25 квітня 2019 року, № 2712-VIII, Законом України «Про альтернативні джерела енергії» в редакції від 09 серпня 2019 року, № 555-IV, Постанови НКРЕП «Про затвердження нормативно-правових актів, що регулюють діяльність гарантованого покупця та купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом» від 26.04.2019 року, № 641, якою затверджено «Порядок купівлі електроенергії за «зеленим тарифом» та новий Типовий договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Дані зміни спрямовані на перетворення існуючої системи державної підтримки відновлюваних джерел електроенергії (ВДЕ), яка базується на «зеленому» тарифі на нову модель у формі аукціонів з розподілу квоти підтримки для нових виробників альтернативної енергії. Головною перевагою системи аукціонів перед «зеленим» тарифом є створення умов для конкуренції між учасниками ринку ВДЕ, що має забезпечити баланс інтересів на ринку, а також більш тривалий термін гарантованого викупу електроенергії державою у виробників за аукціонною ціною, яка визначається до початку будівництва електростанції. Іншими словами, мета – зробити ринок ВДЕ прозорим, доступним і конкурентним.

Повернемося до ключових новел Закону:

Але якими б щирими не були наміри, інвесторів все ж лякає перспектива зміни умов існуючих prePPA і ретроспективного зниження «зеленого» тарифу.
Крім того, є побоювання, що участь в процедурі встановлення квот підтримки для аукціону низки державних органів, може призвести до зриву або несвоєчасного проведення аукціонів.
До речі, пілотний аукціон, який повинні були провести до кінця 2019 року, так і не відбувся.
Тому виробники чекають додаткових гарантій від держави.

Та не всі учасники ринку ВДЕ повинні брати участь в аукціонах, можливість використання «зеленого» тарифу залишилася, в тому числі, для:

Відзначимо, що договори купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом, укладені в старій редакції (Постанова НКРЕП від 26.04.2019 року, № 641) без подальшого переоформлення, не гарантують отримання «зеленого» тарифу без участі в аукціоні.

Крім того, є й інші потенційні ризики, здатні не тільки позбавити інвестора «зеленого» тарифу, а й негативно вплинути на проект в цілому, наприклад:

Забезпечення кваліфікованої правової експертизи «зелених» договорів і комплексний юридичний супровід проектів ВДЕ, допоможе зберегти «зелений» тариф, захистити від неправомірних дій з боку державних органів і недобросовісних конкурентів та уникнути можливих ризиків в майбутньому.

Recent News

VIEW ALL NEWS