Expert

Фото Назад
  • Експертна думка
  • 05-02-2020

ОБЕРЕЖНО: ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ! АБО ЯК ЗБЕРЕГТИ СВІЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ БАНК

У першому читанні прийнято проект Закону України про скасування заборони на продаж земель сільськогосподарського призначення (Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення №2178-10 від 10.10.2019 – Закон). Також опубліковано текст Закону з поправками для другого читання.

Зазначений Закон, в тому числі, передбачає:

Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення несе ризики для агрокомпаній – власників земельного банку, сформованого, зокрема, за рахунок оренди паїв.

У зв’язку з відкриттям ринку землі землевласники-пайовики можуть піддатися спокусі отримати додатковий дохід і розірвати існуючі договори оренди, що може призвести до великих фінансових втрат агрокомпаній, в тому числі – до втрати земельних ділянок з правом їх першочергового викупу.

З метою уникнення зловживань з боку землевласників, агрокомпаніям, до набуття чинності Закону, необхідно провести комплексну експертизу існуючих договорів оренди земельних ділянок. В першу чергу необхідно звернути увагу на наступне:

Згідно ст. 32 Закону України “Про оренду землі” зміна власника не є підставою для розірвання або зміни умов договору, тільки якщо це безпосередньо не передбачено договором. Відповідно, необхідно не допускати наявності подібних положень в договорах. Також, договором можуть бути передбачені інші підстави для розірвання в односторонньому порядку;

Прострочення оплати, є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки. Також необхідно звернути увагу на норми, що передбачають можливість оплати орендної плати в натуральній формі, тому як підтвердити таку оплату практично неможливо.

Рекомендуємо максимально подовжити термін дії договорів оренди, щоб після відкриття ринку землі не втратити право першочергового викупу земельних ділянок.


Проведення кваліфікованої правової експертизи договорів оренди, допоможе виключити ризики для орендарів земельних ділянок після набуття чинності Закону, захистити їх від неправомірних дій з боку орендодавців і позбавити від неприємних ситуацій в майбутньому.

Наша команда має багаторічний успішний досвід юридичної підтримки агробізнесу, починаючи з правового аналізу активів (LDD), підготовки та супроводу окремих угод, консультування в сфері виробництва і реалізації продукції і закінчуючи юридичним структуруванням бізнес-процесів, повним правовим забезпеченням реалізації та функціонування агробізнесу, включаючи захист активів і вирішення спорів.

Ми допоможемо Вам швидко і якісно провести аудит договорів оренди земельних ділянок і тим самим запобігти можливим ризикам для Вашого бізнесу.

Recent News

VIEW ALL NEWS