Expert

Фото Назад
  • Експертна думка
  • 19-05-2020

Альтернатива простою – плюси та мінуси для працівника

В карантинних умовах найпоширенішими альтернативами простою є:

Цей варіант є однією з найбільш вигідних для працівника альтернатив простою. Законом № 540-IX визначено, якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором. Переваги такого режиму роботи для працівника очевидні.

Проте, будемо відверті, реалізація дистанційної роботи є неможливою для більшості підприємств. Загалом, скористатися цією можливістю можуть хіба що офісні співробітники, які можуть виконувати основну частину роботи за допомогою комп’ютера.

Не варто навіть говорити, що відпустка зі збереженням заробітної плати також є дуже сприятливою для працівника можливістю “перечекати” карантин.

Проте, згідно з законодавством, на підприємствах є певна черговість надання відпусток, яка визначається графіками, що затверджуються власником або уповноваженим ним органом. Тобто, всі працівники одразу не можуть піти в оплачувану відпустку, якщо тільки такі відпустки не узгодить сам роботодавець (що, очевидно, є дуже маловірогідним сценарієм в нинішніх умовах).

Альтернативою простою також є запровадження гнучкого режиму робочого часу. Гнучкий режим робочого часу може передбачати: фіксований час, протягом якого працівник обов’язково повинен бути присутнім на робочому місці; змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу; а також час перерви для відпочинку і харчування. Законом № 540-IX передбачено, що застосування гнучкого режиму робочого часу не тягне за собою змін в нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників.

За умови можливості організації гнучкого режиму робочого часу на вашому підприємстві, такий режим буде вигідним як для працівника, так і для роботодавця.

Роботодавець також може запропонувати працівникам скористатися правом на відпустку без збереження заробітної плати. Зазвичай цей варіант є крайньою мірою, яка спрямована на те, щоб не допустити скорочення штату та звільнення працівників

Варто пам’ятати, що роботодавець не може примусово відправити працівника у відпустку без його згоди.

Врешті-решт, якщо говорити про плюси і мінуси простою – то, за відсутності альтернативного варіанту організації праці зі збереженням повного окладу працівника, простій є чи не єдиною можливістю зберегти своє робоче місце та отримувати при цьому гарантовані законом 2/3 окладу від роботодавця.

Recent News

VIEW ALL NEWS